Przydomowa, biologiczna oczyszczalnia ścieków, jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań.

Od dłuższego już czasu można zaobserwować znaczący wzrost budownictwa jednorodzinnego, co wiąże się z koniecznością zmierzenia się z wieloma kwestiami dotyczącymi funkcjonowaniem każdego z tych gospodarstw.

Jako zespół osób działających w branży od wielu lat i specjalizujących się w takich zagadnieniach, jak szamba ekologiczne (przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków), doskonale rozumiemy, że realizacja tego typu inwestycji, to nie tylko dobór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Prawidłowe zagospodarowanie ścieków jest jednym z etapów wymagających wybrania rozwiązania efektywnego i odpowiadającego potrzebom użytkowników – bez względu na to, czy jesteśmy jeszcze na etapie planowania budowy nowego domu, czy też rozważamy przejście na system o większej wydajności.

Warto więc skorzystać z pomocy ekspertów i wraz z projektantem najpierw przeanalizować kilka faktów, między innymi:

  • Ile osób wchodzi w skład gospodarstwa domowego?
  • Jak wysokie są koszty obsługi obecnego zbiornika na ścieki?
  • Jaki jest metraż działki?
  • Czy ukształtowanie terenu pozwala na zgodne z prawem zaimplementowanie alternatywnych rozwiązań?
  • Jak głęboko znajdują się wody gruntowe?
  • Czy możliwe jest (lub w najbliższym czasie będzie) podłączenie się do miejskiej sieci kanalizacyjnej?

Precyzyjne określenie uwarunkowań przestrzennych i stosunków wodnych, a także potrzeb domowników, pozwoli na dobranie najodpowiedniejszego systemu i skorzystania z zalet, jakie posiadają szamba ekologiczne i inne instalacje marki IN-DRÄN.

 

Nowoczesność i efektywność

FANN POLSKA Sp. z o.o., jako przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem w kwestii zagospodarowania nieczystości, posiada bogatą ofertę, w której każdy Klient znajdzie idealnie szamba ekologiczne dopasowane do swoich wymagań.

Przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków, potocznie określane jako szamba ekologiczne, pozwalają na uzyskanie wymiernych efektów oraz znaczne ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją. Posiadają wiele zalet i cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród osób, które cenią sobie możliwość zastosowaniu systemu ograniczającego negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz pozwalającego na odzyskanie i ponowne spożytkowanie zużytej wody.

Montaż przydomowego, ekologicznego szamba powinien być przeprowadzony przez specjalistów wyposażonych w profesjonalny sprzęt, wtedy przebiegnie sprawnie i nie zabierze zbyt dużej ilości czasu. Co ważne, tylko w ten sposób uda się zapobiec popełnieniu kardynalnych błędów, mogących mieć wpływ na rezultaty, a także – w dłuższej perspektywie, odbić się niekorzystnie na otoczeniu.

 

O czym należy pamiętać montując szambo ekologiczne?

Przede wszystkim, w zależności od typu wybranego rozwiązania, należy zastosować się do ściśle określonych wytycznych co do lokalizacji, a mianowicie zachować prawidłowe odległości od granicy działki oraz od drogi – przede wszystkim od ujęcia wody pitnej (od 15 do nawet 30 metrów od studni). Istotne jest też ulokowanie przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków z dala od drzew i okien budynków. Należy też określić (przy pomocy eksperta), czy wody gruntowe nie znajdują się powyżej głębokości 150 centymetrów.

Niezbędne jest też dobranie pojemności zbiornika do liczby użytkowników, którzy będą stale i regularnie korzystali z infrastruktury sanitarnej w danym obiekcie. Duże znaczenie w przypadku szamb ekologicznych ma ich maksymalna, dzienna wydajność, charakterystyczna dla danego modelu.

Należy też pamiętać o zgłoszeniu tej inwestycji do odpowiednich organów, również w momencie rozpoczęcia użytkowania i bezwzględnie pamiętać o tym, że nie ma możliwości budowy szamba ekologicznego na terenach parków, na obszarze ujęć wody pitnej i tam, gdzie regularnie występuje ryzyko związane z powodziami oraz podtopieniami.

 

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Systemy uzdatniania ścieków, jakie znajdą Państwo w naszej ofercie, bazują na sprawdzonej, szwedzkiej technologii. Dzięki temu, szamba ekologiczne z modułem separującym, charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi. Do ich produkcji stosowane jest tworzywo sztuczne wyróżniające się odpornością na działanie niekorzystnych czynników i niewchodzące w reakcję ze znajdującymi się w ściekach związkami chemicznymi.

Proces działania przydomowej oczyszczalni ścieków można podzielić na poszczególne etapy:

  • z urządzeń sanitarnych zanieczyszczona woda trafia do osadnika, gdzie następuje sedymentacja,
  • powstały osad fermentuje, następuje wytrącenie substancji mineralnych (bez udziału tlenu),
  • przy udziale drenażu lub kompresora następuje oczyszczanie tlenowe,
  • uzdatnianie wchodzi w ostatni proces (różny dla poszczególnych szamb ekologicznych), a odzyskana woda może być wykorzystana, między innymi, do podlewania trawnika lub mycia samochodów.

Projekt każdego szamba ekologicznego powinien uwzględniać również to, że etap fermentacji zwykle trwa wiele godzin, dlatego zbyt mały obszar roboczy spowoduje zbyt szybkie wypychanie nieprzerobionych osadów dalej. W rezultacie, nie pozwoli to na wykorzystanie do końca możliwości zaimplementowanego szamba ekologicznego.